BACHOVÉ KVĚTOVÉ ESENCE

Neléčí fyzická onemocnění přímo, ale tím, že harmonizuje mysl, usnadňuje práci přirozené obranyschopnosti těla. To znamená, že lidé se mohou léčit sami. 38 esencí vyrovnávají emoce a léčí negativní mentální stavy. Esence se mohou použít ve spojení s jinými formami léčení či terapie.

Skutečná příčina nemoci

Klasické medicíně je zcela jasná příčina většiny onemocnění. Je to cosi vně jedince. Proto chřipka nebo nachlazení jsou způsobeny viry, moučnivka je způsobena houbami a astma má mnoho možných příčin včetně znečištění ovzduší a alergií. Otázka, kterou si Dr. Bach sám sobě klad, byla, proč pouze někteří lidé, kteří jsou vystaveni těmto faktorům nemoci, onemocní. Připomínal, že přirozeným stavem lidského těla je být zdravé. Pouze pokud byla obranyschopnost oslabená nerovnováhou v osobnosti a emocích, faktory zaujaly svou pozici. Proto nazýval nerovnováhu skutečnou příčinou nemoci. Z daného vyplývá, že nejlepší doba pro užívání esencí nastává, když se nevyrovnanost poprvé objeví dlouho před tím, nežli propukne nemoc. A stejně, pokud se již projevila fyzická nemoc, může pomoci ve stejnou dobu napadnout vnější faktor pomocí medicíny nebo terapie založené na symptomech a zároveň užívat esence, aby se znovu získala emociální rovnováha a aby pomohly vrátit tělu jeho přirozený stav zdraví.

Jak esence pracují?

To co asi lidem činí největší potíže ohledně Bachových květových esencí, je pochopení toho, jak mohou květy vyléčit emoce. V jistém smyslu každý pokus o odpověď na tuto otázku vyžaduje metaforu, protože ve skutečnosti stále o životě, vědomí a emocích nechápeme zcela nic, kromě toho co nám říkají metafory. Používané metafory se během doby pochopitelně mění. Ve svých raných spisech Dr. Bach použil metaforu vibrace a hovořil o sympatických vibracích mezi určitými rostlinami a určitými stavy mysli. Nyní mnoho lidí hovoří o esencích jako o „energetické medicíně“ a věří, že stejně jako homeopatie pracují na energetické úrovni.

Proč si nechat namíchat svou směs Bachových květových esencí?

Zodpovědný terapeut neprodává již připravené směsi Bachových květových esencí na specifické problémy, protože různí lidé, kteří čelí stejným situacím, budou potřebovat různé Bachové květové esence podle své odlišné povahy a způsobu, jakým na ty samé podmínky reagují.

Proč nedat všech 38 esencí do jedné léčebné lahvičky a neléčit všechno? Dr. Bachovi položili tuto otázku, proto to vyzkoušel a zjistil, že to nefunguje. Zdá se, že pokud užíváte více esencí, nežli skutečně potřebujete, ty, které nepotřebujete, budou ostatním bránit v účinné práci.

Jak dlouho trvá, nežli esence začnou pracovat?

Lidé se často ptají, jak dlouho bude trvat, než  esence začnou pracovat. Odpověď zní „to záleží“…

Pracují velice rychle, když jste v akutních situacích, které nejsou zakořeněné v dlouhodobých nevyrovnanostech. Proto například, jste-li unavení po náročném pracovním dni a vezmete si Olivu (Olive), měli byste velice rychle cítit její pomoc. Tam, kde daný problém probíhá nějakou dobu nebo se to týká základních nevyrovnaností, může trvat nějakou dobu, než se esence dostanou k jeho kořenům. Každý je jiný, proto je obtížné to zobecňovat, ale užitečný odhad „od oka“ je, že byste si měli všimnout nějakého vylepšení asi po třech týdnech.

Jenom 38 Bachových květových esencí?

Ačkoli je pouze 38 Bachových květových esencích, pokrývají všechny možné negativní mentální stavy. Může to být těžko pochopitelné – lidé jsou přeci složitá stvoření a možných stavů mysli musí být více nežli 38. Podívejte se na to takto: největší počet esencí, které kdy Dr. Bach dal nejednou, je devět. Když tento počet použijeme jako hranici, již máme hodně přes 292 milionů možných kombinací.

Užívání esencí:

Esence užívejte tak, že je buď nakapete na jazyk, na lžičku s vodou, nebo je přidejte do jakéhokoli nápoje, který normálně pijete. V krizových stavech podle potřeby užívejte 4 kapky častěji: nemůžete se předávkovat, ani si vypěstovat závislost.

Výroba Bachových květových esencí:

Dr. Bach připravoval své rostlinné esence za použití dvou jednoduchých metod. Sluneční metoda znamená, že se seberou květy z vybraných rostlin, nechají se plovat ve skleněné misce naplněné vodou a ta se potom nechá na plném slunci po dobu třech hodin. Vařící metoda, která se používá hlavně pro tvrdší, dřevitější rostliny, jakým je Topol – Osika,… zahrnuje sběr květů, stvolů a větévek do hrnce a jejich půlhodinové vaření.

Jak to vidím

Lidé pracující s Bachovými květovými esencemi obvykle spadají do doplňkové školy a vidí vedle své formy léčení i místo pro jiné. To je proto, že se esence dají používat ve spojení s jakoukoli jinou formou léčení či medicínou a tyto léčebné postupy se ani neruší, ani jimi nejsou samy ovlivněny. Například žádný z praktiků registrovaných v Nadaci Dr. Edwarda Bacha vám nikdy neřekne, abyste přestali s jiným léčebným postupem, ani vám neporadí, abyste přestali poslouchat rady svého praktického lékaře: není to potřeba.

čerpáno: Pracovní kniha Bachocých esencí, Stefan Ball

Upozornění: Bachovy esence jsou vhodný doplněk klasické léčby, ale nenahrazují medikaci a terapii. V případě problémů jako deprese a jiné psychatrické diagnózy doporučuji, kontaktovat speializovaného lékaře.